Mi zajlik a szervezetünkben, miközben álmodunk?
1. Az agyunk rendszerezi és feldolgozza a napi információkat.
Ne higgye azt senki, hogy amikor alszunk, az agyunk is kikapcsol. Az agyunk valójában eléggé elfoglalt, amíg alszunk. A nap folyamán szerzett információkat válogatja és tárolja éjszaka. Ez a folyamat különösen fontos a hosszú távú emlékek létrehozásához, mivel az agyunk megszilárdítja a nap folyamán felvett összes információt, és elraktározza azokat későbbi felhasználásra.
2. A hormonok elárasztják a szervezetünket
Az alvás során számos különböző hormon szabadul fel, amelyeknek mind más-más célja van. A tobozmirigy által kibocsátott melatonin szabályozza az alvási szokásainkat. Szintje éjszaka megemelkedik, amitől álmosnak érezzük magunkat. Alvás közben az agyalapi mirigy növekedési hormont szabadít fel, amely segíti a testünk növekedését és regenerálódását.
3. A szimpatikus idegrendszerünk megnyugszik
Alvás közben a szimpatikus idegrendszerünk - amely a harc vagy menekülési reakciót irányítja - lehetőséget kap arra, hogy ellazuljon. Tanulmányok kimutatták, hogy amikor megvonják tőlünk az alvást, a szimpatikus idegrendszer aktivitása megnő, ami a vérnyomás emelkedését is eredményezheti. A szívkoszorúér-betegségeket tanulmányozó tudósok azt vizsgálják, hogy van-e összefüggés a csökkent alvás időtartama és a szívbetegségek fokozott kockázata között.
4. A kortizolszint csökken
A gyakran stresszhormonnak is nevezett kortizol szintje az alvás első néhány órájában csökken, majd nem sokkal az ébredés után a csúcsra emelkedik. Ez segít abban, hogy ébredéskor élénknek érezzük magunkat és bekapcsolja az étvágyunkat.
5. Az izmok megbénulnak
Alvás közben a nem gyors szemmozgású alvás (NREM) és a gyors szemmozgású alvás (REM) időszakai váltakoznak. A REM alvás során álmodunk a legélénkebben.
Ebben a szakaszban az izmaink átmenetileg megbénulnak, ami azt jelenti, hogy nem tudunk mozogni. Egyes tudósok szerint ez azért lehet, hogy ne kelljen fizikailag is megélnünk az álmainkat.
6. Az anti-diuretikus hormon (ADH) segít abban, hogy ne kelljen pisilnünk.
Gondolkodtunk már azon, hogy miért kell napközben pár óránként a vécére mennünk pisilni, de akár nyolc órát is át tudunk aludni anélkül, hogy a vécére mennénk? Köszönjük az ADH-nak, amely éjszakára kikapcsolja a gyakori vizelési szükségletet.
7. Az immunrendszered gyulladáscsökkentő citokineket szabadít fel.
Miközben alszunk, az immunrendszerünk fehérjéket, úgynevezett citokineket szabadít fel. Ha betegek vagy sérültek vagyunk, ezek a citokinek segítenek a szervezetünknek a gyulladás, a fertőzés és a trauma leküzdésében. Elegendő alvás nélkül az immunrendszerünk nem biztos, hogy a lehető legjobban tudna működni.
A testünk sok fontos munkát végez alvás közben. A jó alvás létfontosságú a fizikai és mentális egészséghez, ezért ha gondjaink vannak az elalvással, magával az elvás minőségével vagy nem érzezzük magunkat kipihentnek ébredés után, napközben pedig fáradtnak érezzük magunkat mindenképpen forduljunk orvoshoz. Ilyen tünetek jelentkezésénél ki kell vizsgálni, hogy nem áll-e valamilyen egészségügyi probléma vagy alvászavar a háttérben, ami miatt nem alszunk eleget.